Kemp Hejtman
 
 

Kam na výlet

Památky

Okolí Chlumce se může pyšnit mnoha kulturními a historickými památkami. Větší městečka mají nádherná náměstí, která musíte vidět. Na vesnicích jsou návsi, z nichž některé se těší světové pozornosti. Na každém kroku se budete setkávat s ukázkami lidové architektury, s originálním selským barokem, s charakteristickými zemědělskými usedlostmi. Minulost tomuto koutku odkázala nádherné zámky a mohutné hrady. Mezi nejznámější památky, kterou v okolí Třeboňska nadjede jsou:

Zámek Chlum u Třeboně – zde naleznete krásný zámecký park, kterým protéká Kostěnický potok                                                                                        

Třeboň (16km) – toto město je velmi bohaté na památky, najdete zde jeden z největších zámků v Čechách, také historické centrum města s řadou památek a opevněním. Dodnes se z centra města vyjíždí čtyřmi branami : Hradeckou, Budějovickou, Svinenskou, Novohradskou. Dalším z klenotů tohoto města je divadlo J. K. Tyla.

Schwanzenberská hrobka (17 km) – rodinná hrobka Schwanzenberků s kaplí, je unikátním stavebním skvostem

Zámek Červená Lhota (35 km) – tento zámek Vás nadchne svou velikostí a nevšedností. Rozprostírá se na skalnatém ostrůvku v rybníku s jediným přístupem po mostě. Má také překrásný interiér, přes 70 místností. Zámek je přístupný veřejnosti.

Rybolov

Rybník Hejtman
Rybník Hejtman (83 ha) se rozkládá mezi obcemi Chlum u Třeboně a Staňkov. Je to rybník členitý jak charakterem dna, tak i pobřežními partiemi. Největší hloubka u výpustě je 6,5 m. Spodní část a také dno zatopeného koryta je silně zabahněné. Jakmile se dno začne zvedat, je písčité a jen některé břehy jsou kamenité. Okolí celého rybníka je silně rekreačně využívané. Na rybníku Hejtman se loví především kapr. Místa jeho lovu se během roku mění podle povětrnostních a teplotních podmínek. Vzhledem k tomu, že tento rybník nebyl již 10 let vypuštěn a osazuje se i generační rybou, můžeme zde očekávat i úlovky kapra přes 10 kg. Totéž platí i o ostatních rybách – úhoř, lín, okoun, sumec, štika, candát. Bližší podmínky viz Místní rybářský řád, kde najdete i ceny povolenek a místa, kde je možno povolenky zakoupit.

Rybník Staňkov
Hráz Staňkovského rybníka se nachází přímo v obci Staňkov. Pod hrází se rozprostírá tzv. hlavní jezero. Jakmile se rybník stočí doprava k rakouské hranici máte před sebou 6 km vodní plochy obklopené jen krásnými lesy. Se svými 273 ha je to největší rybník v ČR co do objemu zadržené vody. U hráze má hloubku 14 m, ještě u rakouských hranic se může pyšnit 7 metry. Přes tyto velké hloubky je díky rozsáhlým mělkým zátokám a porostům rákosí brzy prohřátý, a proto se v něm daří všem druhům ryb. Z důvodu opravy hlavní výpustě byl rybník na podzim 2000 zčásti vypuštěn. Na jaře 2001 byl rybník nasazen i generační rybou, takže zde můžeme očekávat i úlovky kapra a tolstolobika přes 10 kg. Totéž platí i o ostatních rybách – úhoř, lín, sumec, štika, candát. Staňkovský rybník je také známý svými kapitálními okouny. Bližší podmínky viz Místní rybářský řád, kde najdete i ceny povolenek a místa, kde je možno povolenky zakoupit.